Modul imperativ

imperativ.png

Are formă afirmativă și negativă și numai pentru persoana a II-a.

Exemplu: Taci! (tu), Du-te! (tu)

Nu fugi! Nu lucra!

Modul condițional – optativ

Prezent – care indică o acțiune desfășurată în momentul vorbirii sau în viitor. Este alcătuit din:

  • forme specifice ale verbului auxiliar a avea + infinitivul verbului de conjugat.

Exemplu: aș mânca, ai mânca, ar mânca, am mânca, ați mânca, ar mânca.

Perfectul – care indică o acțiune desfășurată în trecut.

  • verbul auxiliar a fi la condițional optativ, prezent + participiu verbului de conjugat – aș fi învățat.

Modul conjunctiv

Prezent – indică o acțiune desfășurată în prezent sau în viitor. Se formează cu ajutorul conjuncției să + forme ale indicativului prezent (cu excepția persoanei a III-a) – să învăț.

Perfect – care indică o acțiune desfășurată în trecut. Este alcătuit din conjuncția să + verbul auxiliar a fi + participiul verbului de conjugat – să fi învățat.

Modurile nepersonale

imperativ.png

Modurile nepersonale nu-și schimbă forma după persoană și nu pot avea funcția sintactică de predicat.

Modurile nepersonale mai sunt numite și moduri nepredicative.

Modurile nepersonale sunt: infinitivparticipiugerunziusupin.

MODUL INFINITIV MODUL PARTICIPIU MODUL GERUNZIU MODUL SUPIN
a mânca
a părea
a scrie
a veni
mâncat
părut
scris
venit
mâncând
părând
scriind
venind
de mâncat
de părut
de scris
de venit

 

Viitor, viitor anterior

Viitorul indică o acțiune care se va desfășura după momentul vorbirii. Este alcătuit din forme specifice verbului a avea + infinitivul verbului de conjugat.

Viitorul anterior arată o acțiune viitoare terminată înaintea altei acțiuni viitoare. Este alcătuit din: verbul auxiliar a fi la viitor + participiul verbului de conjugat: voi fi învățat.

Conjugarea I:

NR PERS VIITOR VIITOR ANTERIOR
Sg. I – Eu Voi cãuta Voi fi cãutat
Sg. II – Tu Vei cãuta Vei fi cãutat
Sg. III – El/Ea Va cãuta Va fi cãutat
Pl. I – Noi Vom cãuta Vom fi cãutat
Pl. II – Voi Veţi cãuta Veţi fi cãutat
Pl. III – Ei/ele Vor cãuta Vor fi cãutat

Conjugarea a II-a  a putea

NR PERS VIITOR VIITOR ANTERIOR
Sg. I – Eu Voi putea Voi fi putut
Sg. II – Tu Vei putea Vei fi putut
Sg. III – El/Ea Va putea Va fi putut
Pl. I – Noi Vom putea Vom fi putut
Pl. II – Voi Veţi putea Veţi fi putut
Pl. III – Ei/ele Vor putea Vor fi putut

Conjugarea a III-a a face

NR PERS VIITOR VIITOR ANTERIOR
Sg. I – Eu Voi face Voi fi fãcut
Sg. II – Tu Vei face Vei fi fãcut
Sg. III – El/Ea Va face Va fi fãcut
Pl. I – Noi Vom face Vom fi fãcut
Pl. II – Voi Veţi face Veţi fi fãcut
Pl. III – Ei/ele Vor face Vor fi fãcut

Conjugarea a IV-a a privi

NR PERS VIITOR VIITOR ANTERIOR
Sg. I – Eu Voi privi Voi fi privit
Sg. II – Tu Vei privi Vei fi privit
Sg. III – El/Ea Va privi Va fi prvit
Pl. I – Noi Vom privi Vom fi privit
Pl. II – Voi Veţi privi Veţi fi privit
Pl. III – Ei/ele Vor privi Vor fi privit