Știi / nu știi / vei ști să adaugi ,,i”?


Nouă, românilor, ne place mult să exagerăm! Suntem bogați în litere, în special în litera ,,i”. O adăugăm peste tot, deoarece ,,dă bine” chiar dacă nu este cazul. Deci, dacă sunteți ,,bogați” în această literă, acum vă vom spune cum să o folosiți pentru a avea ,,profit”. (Glumim, bineînțeles!) 

Verbul a şti are doi ,,i” NUMAI la persoana a II-a sg., indicativ prezent şi conjunctiv prezent, forma negativă şi forma afirmativă. 

  • Indicativ prezent: (tu) ştii, (tu) nu ştii
  • Viitorul format de la conjunctivul prezent: (tu) o să ştii, (tu) nu o să ştii
  • Conjunctiv prezent: (tu) să ştii, (tu) să nu ştii

La infinitiv şi la toate timpurile/modurile care se formează de la infinitiv, vom scrie verbul cu un singur ,,i”, spre exemplu: 

  • infinitiv – a şti
  • viitor – vor şti
  • verb + infinitiv– puteai şti
  • condiţional prezent – ar şti

Este în regulă? Acum totul este clar? Sperăm să vă ajute acest articol! 

Reclame

6 gânduri despre „Știi / nu știi / vei ști să adaugi ,,i”?

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s