Top 10 – Reguli gramaticale

reguli.png

  1. Ortografia verbului ,,a voi”

a) Verbul a voi se scrie și se pronunță la indicativ prezent și conjunctiv prezent cu -ie nu cu e: (eu) voiesc, (să voiesc), voiești (să voiești), voiește.

b) La indicativ perfect simplu se scrie și se pronunță cu -ii, la persoana I singular: eu voii, și cu -i (accentuat) la persoana a III-a singular (el) voi.

c) Tot cu un -i se scrie și la infinitiv prezent și la timpurile compuse formate cu infinitivul: a voi, voi voi, aș voi.

d) Sunt la fel de corecte formele verbului a vrea, ca și cele ale verbului a voi, dar neliterare formele hibride obținute prin contopirea lor: a vroi, sau voriesc, ca și formele de imperfect: vroiam, vroiai.

2. Numeralul adverbial o dată se scrie în cuvinte separate și nu trebuie confundat cu o dată, unde o este articol nehotărât și dată substantiv:

  • A venit la mine numai o dată.
  • Aceasta este o dată importantă.

Când se scrie împreunat, odată este adverb și are înțelesul de ,,cândva”, ,,odinioară”, ,,îndată”.

3. Conjuncțiile compuse deoarece, deși, fiindcă, încât, așadar, carevasăzică, se scriu într-un cuvânt, pentru că fuziunea părților componente este de mult desăvârșită.

Când nu este conjuncție, ci are înțelesul ,,vrea să însemne”, grupul care va să zică se scrie separat.

4. Locuțiunile interjecționale se scriu în cuvinte separate: ia te uită, pe naiba etc.

5. Adjectivele masculine terminate în -iu se scriu la pluralul nearticulat cu -ii, iar la forma articulată cu -iii: cercel-argintiu-cercei argintii-argintiii cercei.

6. Verbul a trebui are la indicativ prezent, persoana a III-a forma trebuie, dar la conjunctiv prezent (să) trebuiască; ca verb personal are și persoana a III-a plural (trebuiau), perfectul simplu (trebuiră), perfect compus (au trebuit).

7. Verbul a mirosi are la indicativ prezent, persoana a III-a plural, forma (ei) miros (nu: (ei) miroase).

8. Verbul a absolvi, indiferent de sens, are forma (eu) absolv (nu: absolvesc).

9. Se scriu cu -nn- verbele derivate cu prefixul -în, a căror rădăcină începe cu n: înnoda, înnopta, înnoi etc.

10. Forma corectă a verbului a avea la conjunctiv prezent, persoana a III-a singular și plural este să aibă (nu: să aibe, să aive).

Reclame

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s