Arhive pe categorii: Morfologie

Frate-meu, soră-ta, mamă-sa sau frate meu, soră ta, mamă sa?

Adjectivele posesive meu, mea, tău, ta, său, sa se leagă prin cratimă de un substantiv care denumește un grad de rudenie nearticulat: frate-meu, soră-ta, mamă-sa etc.

Reclame

Sursa: Limba română pentru gimnaziu – Ion Popa, Marinela Popa

Datu-i-l-ai, datu-i-lai, dat-i-l-ai

Trebuie să știm faptul că singura formă corectă pe care o vom folosi este ,,datu-i-l-ai” (NU: datu-i-lai, dat-i-l-ai).

  • datu-i-l-ai = (tu) i l-ai dat (lui);
Reclame

Verbe de conjugarea I

Verbele de conjugarea I se conjugă după modelul verbelor a lucra şi a aduna. Verbele a crea, a agrea, a situa, a efectua, a accentua se conjugă după modelul verbului a lucra; de aceea, la rădăcina lor se adaugă aceleaşi sufixe gramaticale şi terminaţii (desinenţe) ca ale acestui verb, pentru modul şi timpul respectiv:

  • lucr-ez cre-ez agre-ez situ-ez
  • lucr-ezi cre-ezi agre-ezi situ-ezi
  • lucr-ează cre-ează agre-ează situ-ează
  • lucr-ăm cre-ăm agre-ăm situ-ăm
  • lucr-ați cre-ați agre-ați situ-ați
  • lucr-ează cre-ează agre-ează situ-ează
Reclame

Sursa: Limba română pentru gimnaziu – Ioan Popa, Marinela Popa

Vaţ-i? Sau vaţi? V-aţi? Va-ţi?

Trebuie să ştim că singura formă pe care trebuie să o folosim: e V-AŢI.

Nu-i nici va-ţi, nici vaţ-i, nici vaţi.

V-AŢI. Atât.

Reclame

Întârzii sau întârziu?

Vom zice și vom scrie întotdeauna:

  • întârzii – înfurii – sperii + continui
    (întârzii, înfuriisperii, cu câte doi i: unul din radical, unul din terminaţie.)
Reclame