Nu face sau nu fă?

nu face

În limbajul cotidian regăsim din ce în ce mai des formularea imperativului Nu fă asta!, dar pentru a ne impune în fața cuiva nu este de-ajuns numai tonul corespunzător, ci și corectitudinea limbajului, așadar vom lămuri acest aspect:

Confuzia provine de forma afirmativă a acestui verb la imperativ: Fă temele!, dar regula care se aplică în cazul formei de negativ al acestui imperativ este:

adverbul NU + forma de infinitiv a verbului

exemple: nu face, nu mânca, nu scrie, nu cânta etc.

 

 

Anunțuri

Când scriem ,,scoateți” și când scriem ,,scoate-ți”?

scoateti.jpg

Verbul la imperativ de tipul ,,scoateți”, ,,aprindeți”, ,,spuneți”, vor conține cratimă doar în cazul în care ne aflăm la persoana a doua, singular. (Acțiuni îndreptate către sine)

Pentru persoana a a doua pluaral, NU EXISTĂ CRATIMĂ!

Exemple corecte:

Hei, voi, scoateți alimentele din sac!

Hei, tu, scoate-ți prostiile (tale) din cap!

Se merită sau merită? 

““””A apărut în vorbirea curentă verbul reflexiv “a se merita”, dar acest verb în limba română nu există, forma corectă conform DOOM2 fiind “a merita”, singura excepție fiind când folosim expresia: “se merită unul pe altul”

Exemple:

  • Greșit: Această ofertă se merită a fi luată în calcul.
  • Corect: Această ofertă merită a fi luată în calcul.

Verbul ,,a crea” – conjugare

da

Perfect a fi creat
Indicativ Prezent eu creez

tu creezi

el/ea creează

noi creăm

voi creați

ei/ele creează

Imperfect eu cream

tu creai

el/ea crea

noi cream

voi creați

ei/ele creau

Perfect simplu eu creai

tu creași

el/ea creă

noi crearăm

voi crearăți

ei/ele creară

Perfect compus eu am creat

tu ai creat

el/ea a creat

noi am creat

voi ați creat

ei/ele au creat

Mai mult ca perfect eu creasem

tu creaseși

el/ea crease

noi creaserăm

voi creaserăți

ei/ele creaseră

Viitor eu voi crea

tu vei crea

el/ea va crea

noi vom crea

voi veți crea

ei/ele vor crea

Viitor anterior eu voi fi creat

tu vei fi creat

el/ea va fi creat

noi vom fi creat

voi veți fi creat

ei/ele vor fi creat

Conjunctiv Prezent eu să creez

tu să creezi

el/ea să creeze

noi să creăm

voi să creați

ei/ele să creeze

Perfect eu să fi creat

tu să fi creat

el/ea să fi creat

noi să fi creat

voi să fi creat

ei/ele să fi creat

Condiţional Prezent eu aș crea

tu ai crea

el/ea ar crea

noi am crea

voi ați crea

ei/ele ar crea

Perfect eu aș fi creat

tu ai fi creat

el/ea ar fi creat

noi am fi creat

voi ați fi creat

ei/ele ar fi creat

Vroiam sau voiam / vream? Voiam să te învăț gramatică, dar tu vroiai.

Recent, am văzut o statistică în care opt din zece români folosesc ,,vroiam”, în loc de ,,voiam” sau vream”. 

Din păcate, tot mai mulți români folosesc această variantă greșită, dar oare de ce? S-a inventat verbul ,,a vroi” și nu știm noi? Dacă aflați ceva, vă rugăm, să ne dați de știre!

Mulți oameni ,,vroiau” vacanță, dar numai doi oameni ,,voiau”. Înțelegem, poate de multe ori, această variantă este folosită cu subînțeles, oamenii rușinoși fiind, nu vor să refuze, iar atunci folosesc ,,vroiam”. ,,Vroiam” să vin aseară la tine, dar a intervenit ceva. (Glumim, bineînțeles!)

Deci, contopirea celor două verbe ,,a voi” și ,,a vrea” a dus la varianta greșită ,,a vroi”. 

Corect: voiam / vream

Greșit: vroiam 


Utilizări ale verbului ,,a fi” – Fii deștept, nu fi nerecunoscător! 


Ce, credeați că verbul ,,a fi” se lasă mai prejos ca ,,a ști”? Nu. Aici problemele sunt și mai mari. Încurcăm verbul cu ,,fiii noștri”, adăugăm ,,i-urile” cuvenite tuturor, chiar dacă nu mereu este necesar. Așadar, pentru a nu ,,distruge” verbul și scrierea corectă, recomandăm să utilizați corect, după cum urmează:

Vom scrie Fii, cu doi i, atunci când verbul este la: 

  • imperativ afirmativ: Fii deștept!
  • conjunctiv prezent, forma afirmativă şi forma negativă: Îmi doresc să fii deștept. Vreau să nu fii rău.

În celelalte situații, verbul ,,a fi” îl vom scrie cu un ,,i”: 

  • imperativ negativ: Nu fi nerecunoscător!
  • condiţional prezent: ar fi, ai fi
  • condiţional perfect: ar fi fost, ai fi fost
  • conjunctiv perfect: să fi mers, să fi avut, să fi fost
  • viitor: veți fi, vor fi
  •  verb + infinitiv (fi): pot fi, poţi fi, să poată fi

De acum, vom ști să utilizăm corect verbul ,,a fi”! 

Știi / nu știi / vei ști să adaugi ,,i”?


Nouă, românilor, ne place mult să exagerăm! Suntem bogați în litere, în special în litera ,,i”. O adăugăm peste tot, deoarece ,,dă bine” chiar dacă nu este cazul. Deci, dacă sunteți ,,bogați” în această literă, acum vă vom spune cum să o folosiți pentru a avea ,,profit”. (Glumim, bineînțeles!) 

Verbul a şti are doi ,,i” NUMAI la persoana a II-a sg., indicativ prezent şi conjunctiv prezent, forma negativă şi forma afirmativă. 

  • Indicativ prezent: (tu) ştii, (tu) nu ştii
  • Viitorul format de la conjunctivul prezent: (tu) o să ştii, (tu) nu o să ştii
  • Conjunctiv prezent: (tu) să ştii, (tu) să nu ştii

La infinitiv şi la toate timpurile/modurile care se formează de la infinitiv, vom scrie verbul cu un singur ,,i”, spre exemplu: 

  • infinitiv – a şti
  • viitor – vor şti
  • verb + infinitiv– puteai şti
  • condiţional prezent – ar şti

Este în regulă? Acum totul este clar? Sperăm să vă ajute acest articol!