Arhive pe categorii: Verbul

Datu-i-l-ai, datu-i-lai, dat-i-l-ai

Trebuie să știm faptul că singura formă corectă pe care o vom folosi este ,,datu-i-l-ai” (NU: datu-i-lai, dat-i-l-ai).

  • datu-i-l-ai = (tu) i l-ai dat (lui);
Reclame

Verbe de conjugarea I

Verbele de conjugarea I se conjugă după modelul verbelor a lucra şi a aduna. Verbele a crea, a agrea, a situa, a efectua, a accentua se conjugă după modelul verbului a lucra; de aceea, la rădăcina lor se adaugă aceleaşi sufixe gramaticale şi terminaţii (desinenţe) ca ale acestui verb, pentru modul şi timpul respectiv:

  • lucr-ez cre-ez agre-ez situ-ez
  • lucr-ezi cre-ezi agre-ezi situ-ezi
  • lucr-ează cre-ează agre-ează situ-ează
  • lucr-ăm cre-ăm agre-ăm situ-ăm
  • lucr-ați cre-ați agre-ați situ-ați
  • lucr-ează cre-ează agre-ează situ-ează
Reclame

Sursa: Limba română pentru gimnaziu – Ioan Popa, Marinela Popa

Întârzii sau întârziu?

Vom zice și vom scrie întotdeauna:

  • întârzii – înfurii – sperii + continui
    (întârzii, înfuriisperii, cu câte doi i: unul din radical, unul din terminaţie.)
Reclame

Să deie, să iei, să lese – incorecte

Formele de conjunctiv să deie, să ieie, să lese, să spuie, să vie, să vază sunt regionale sau învechite, deci neadmise de limba literară actuală; formele admise astăzi sunt: să dea, să ia, să lase, să spună, să vină, să vadă.

Reclame

Să aibă sau să aibe?

O formă de conjunctiv neacceptată de norme, dar destul de frecventă, este să aibe, în loc de să aibă (persoana a 3-a sg. și pl. a verbului a avea).

Forma corectă are terminația -ă, carateristică pentru verbele de conjugarea a II-a (în -ea): să aibă – ca și să poată, să tacă.

Terminația -e caracteristică verbelor de conjugarea I (în -a): să cânte, să plece etc.

Reclame

Sursa: Gramatica limbii române pentru gimnaziu

Formele de viitor: va apare, va dispare, va tace – incorecte

Formele de viitor va apare, va dispare, va place, va displace, va tace, va încape (dintre care unele sunt foarte des întâlnite) nu sunt corecte, pentru că infinitivul din componența lor are, conform normei literare, forma -ea.

Corecte sunt deci formele va apărea, va dispărea, va plaăcea, va displăcea, va încăpea.

Este vorba de verbe de conjugarea a 2-a (cu infinitivul în -ea), confundate în uz cu verbele de conjugarea a 3-a (în -e).

Reclame

Sursa: Gramatica limbii române pentru gimnaziu

Nu face sau nu fă?

nu face

În limbajul cotidian regăsim din ce în ce mai des formularea imperativului Nu fă asta!, dar pentru a ne impune în fața cuiva nu este de-ajuns numai tonul corespunzător, ci și corectitudinea limbajului, așadar vom lămuri acest aspect:

Confuzia provine de forma afirmativă a acestui verb la imperativ: Fă temele!, dar regula care se aplică în cazul formei de negativ al acestui imperativ este:

adverbul NU + forma de infinitiv a verbului

exemple: nu face, nu mânca, nu scrie, nu cânta etc.